⚡ Noční proud aneb jak ušetřit na elektřině

Určitě už jste slyšeli pojem noční proud, není to nic jiného, než nízký tarif, kdy je cena elektřiny levnější než než přes den. Tak to bylo v minulosti, kdy levnější elektřina běžela obvykle v noci mezi 22. a 6. hodinou ranní. V dnešní době už to neplatí, používá se spíše označení HDO neboli hromadné dálkové ovládání. Pro odběr levné elektřiny v nízkém tarifu, je nutné mít zřízenou dvoutarifní sazbu u vašeho dodavatele elektřiny. Taktéž časy již nejsou pevně dány. Další důležitou informací je, že noční proud není určen pro každého odběratele, ale pouze pro ty, co elektřinu využívají na ohřev vody (typicky bojler), vytápění nebo pro nabíjení elektromobilu.

Jak poznat noční proud

Jak zjistit, kdy nastal čas na levný proud? Řešení je víc.

    1. Ideálním řešením je sledovat časy spuštění na webu distributora, protože časy se každý týden mění.
    2. V případě, že třeba nemáte přístup na internet, je tento jev vypozorovat přímo na elektroměru, protože má indikátor, zda měří ve vysokém nebo nízkém tarifu. Případně přibývají čísla pouze ve spodním ciferníku.
    3. Prodává se světelný indikátor, který se zapojí do elektrické sítě, a v případě, že běží nízký tarif, tak se rozsvítí případně vydá zvukový signál, což vzhledem k rozdílným časům, nemusí být úplně praktické, aby vás při indikaci například neprobudil.
    4. Připojit do rozvaděče samostatný externí modul s kontrolkou, který můžete libovolně umístit ve své domácnosti.
Porovnat ceny elektřiny

Cena noční proudu

Naprostá většina dodavatelů elektřiny neuvádí přesnou cenu nočního proudu. Obecně se dá říci, že cena za kWh v nízkém tarifu, je až o 3 koruny nižší, oproti vysokému tarifu, úspora tak může činit až 40 %.

Jak zapojit spotřebiče do noční proudu

Pokud chcete využívat nízký tarif u vašich spotřebičů, typicky bojleru nebo nabíjení elektromobilu, je nutné požádat svého distributora o dvoutarifní sazbu. V případě, že získáte nízký tarif, tak ten následně mohou využívat veškeré elektrospotřebiče ve vaší domácnosti.

Časy nočního proudu

Noční proud běží rozdílně v rámci distribučního území. Česká republika je rozdělena celkově na tři území, a to podle distribucí:

  1. ČEZ Distribuce
  2. E.ON Distribuce
  3. PRE distribuce

mapa nočního proudu

V dnešní době může noční proud běžet v závislosti na dodavateli a distribuční síti v rozmezí 8 až 22 hodin denně. Přesné časy, kdy se noční proud spíná naleznete u vašeho distributora. Vzhledem k tomu, že časy se každý týden mění, je nutné tyto změny pravidelně sledovat. Případně využijte srovnání cen elektřiny, kde vám operátor sdělí přesnější informace.

Cena kWh nízkého tarifu

  • D25d – 8 hodin nízkého tarifu, např. akumulační ohřev vody či vytápění, cena za kWh nízký tarif 2,45 Kč, vysoký tarif 4,51 Kč (stejné ceny i pro D27d)
  • D26d – 8 hodin nízkého tarifu, např. akumulační ohřev vody, cena za kWh nízký tarif 2,47 Kč, vysoký tarif 3,11 Kč
  • D27d – 8 hodin nízkého tarifu, pro majitele elektromobilu
  • D57d – 20 hodin nízkého tarifu, pro vytápění topným elektrickým spotřebičem, cena za kWh nízký tarif 2,32 Kč, vysoký tarif 2,56 Kč
  • D61d – nízký tarif od pátku 12:00 do neděle 22:00. Ideální např. na chaty či chalupy.
Porovnat ceny elektřiny
Hodnocení našich čtenářů
[Celkem: 10 Průměr: 4.1]

2 Comments on “⚡ Noční proud aneb jak ušetřit na elektřině

  1. Prosím zaslat aktuální časy nočního proudu pro HDO 187 nelze to zde dohledat. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*